Co to botoks i jak wygląda zabieg?

botox

Botoks to inaczej toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany. Z początku botoks stosowany był w celach leczniczych i terapeutycznych – pomagał przy migrenach, był wykorzystywany do usuwanego napięcia mięśni u dzieci cierpiących na porażenie mózgowe i przynosił ulgę osobom po udarze mózgu. 

Profesjonalny botox w Poznaniu

botoxWykorzystywany był także przy leczeniu zeza i to właśnie wówczas zauważono jego właściwości wygładzające i po wielu badaniach, pod koniec lat 80. zaczęto stosować go w medycynie estetycznej. Wykorzystując botoks obecnie można pozbyć się problemów takich jak: kurze łapki, zmarszczki na czole (poprzeczne i pionowe, tzw. lwie), nad górną wargą (tzw. zmarszczki palacza), czy podnieść opadające kąciki ust. Botoks ogranicza nadmierną aktywność mięśni w tych partiach skóry, w których zostanie wprowadzony. Wstrzyknięty botox sprawia, że nerwy przestają wysyłać impulsy, doprowadzając do braku aktywności mięśnia. Efekt taki utrzymuje się przez około pół roku. Zabieg botoksu nazywany jest zabiegiem lunchowym, gdyż trwa zaledwie kilkanaście minut i spokojnie można go wykonać podczas przerwy w pracy. Zabieg nie wymaga żadnych przygotowań – lekarz przed wizytą przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski. Ciąża, karmienie piersią i choroby neurologiczne są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Aktywne stany zapalne, jak np. trądzik sprawiają, że z wykonaniem zabiegu należy się wstrzymać do momentu jego wyleczenia.

botox Także osobom przyjmującym leki przeciwbólowe rozrzedzające krew i przyjmujące leki przeciwzakrzepowe i kobietom podczas miesiączki nie wstrzykuje się botoksu, gdyż zwiększają ryzyko powstania siniaków i krwawienia. Przed samym zabiegiem lekarz przygotowuje skórę odtłuszczając ją i dezynfekując. Do zabiegu nie stosuje się żadnych leków ani maści znieczulających – często można się spotkać z metodą chłodzenia lodem obszaru, który zostanie poddany zabiegowi. Zabieg jest bezbolesny, a wkłucia porównywalne z ugryzieniem komara. Doświadczony lekarz wie jaką ilość preparatu należy wprowadzić, by twarz zachowała ruchomość i naturalny wygląd. Po wykonaniu zabiegu skóra jest ponownie schładzana lotem i smarowana kremem z witaminą K, która ma właściwości chroniące przed powstawaniem siniaków. Przez kilka godzin należy unikać dotykania twarzy i wykonywania gwałtownych ruchów. Po 2 tygodniach należy udać się na wizytę kontrolną. Powszechnie uważa się, że zabiegu botoksu wykonują starsze kobiety z widocznymi zmarszczkami.

Coraz częściej jednak korzystają z niego młode kobiety, w celu zapobiegania tworzenia się w przyszłości zmarszczek mimicznych. Prawidłowo przeprowadzony zabieg sprawia, że twarz wygląda naturalnie i młodo, bez efektu maski.