Czym jest i jak leczyć nerwicę?

leczenie nerwicy

Nerwica jest zespołem zaburzeń o podłożu psychologicznym. Cierpi na nią nawet 20% populacji, a przyczyny jej pojawienia się, podobnie jak objawy mogą się znacznie różnić. Zazwyczaj nerwica objawia się wręcz panicznym lękiem przed niektórymi sytuacjami lub przedmiotami – może to być, chociażby fobia przed tłumem, niska samoocena czy strach przed krytyką.

Pomoc choremu z nerwicą

leczenie nerwicyOsoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe mogą zmniejszyć nasilanie się objawów poprzez odpowiednią psychoterapię. Na pojawienie się nerwicy ma wpływ kilka, najczęstszych przyczyn. Może ona być niezależna od danego człowieka i pojawić się, głównie przez wrodzone cechy temperamentu, zaburzenia neurotransmiterów czy ogólny stan układu nerwowego. Są to tak zwane czynniki biologiczne, których zazwyczaj nie da się uniknąć. Inną przyczyną są czynniki społeczne, czyli te związane z rodziną bądź pracą. Nerwica może pojawiać się również na skutek traumatycznych przeżyć, nadmiaru obowiązków lub wielu zmian dokonanych w życiu w krótkim czasie. Osoby zmagające się z zaburzeniem, mogą reagować różnie na konkretne sytuacje. Najczęstszymi objawami jest ból w klatce piersiowej, przyspieszone bicie serca oraz duszności. Zdarza się również, że osoby odczuwają mdłości lub zawroty głowy. Jeżeli znajomy, członek rodziny lub inna osoba cierpi na nerwicę, warto zaproponować jej udział w psychoterapii.

leczenie nerwicyPrzykładowe, skuteczne leczenie nerwicy w Warszawie polega na pomocy osobie chorej w zrozumieniu niektórych objawów oraz przyczyn, które nasilają lęk. Jest kilka rodzajów terapii – w tym terapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna oraz farmakoterapia. Ostatnią z metod stosuje się wyłącznie w sytuacji, kiedy nerwica uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, objawy są bardzo silne, a często mogą one też zagrażać życiu lub zdrowiu osoby chorej. Poprzez terapie pacjent uczy się reagować na konkretne objawy, a w konsekwencji całkowicie pozbywa się niektórych fobii i lęków. Cały proces leczenia przebiega stopniowo i wymaga uczęszczania na wiele wizyt. Zaburzenia nerwicowe nie są powodem do wstydu. Jeżeli dochodzi do częstych, wręcz nienaturalnych ataków lęku, pojawia się strach przed innymi ludźmi lub odczuwa się potrzebę częstszego wykonywania określonych czynności, wówczas należy zareagować.

Próba zrozumienia i zwalczenia zaburzenia na własną rękę może okazać się nieskuteczna, a lęki mogą się pogłębiać. Warto umówić się na wizytę ze specjalistą, który zdiagnozuje problem i skutecznie pomoże w jego rozwiązywaniu poprzez odpowiednie metody leczenia.