Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

zabieg stomatologiczny

Celem rutynowych kontroli stanu uzębienia i jamy ustnej jest zapobieganie pojawianiu się wszelkiego rodzaju chorób, stanów zapalnych i innych przykrych dolegliwości. Niestety, nawet dbając o higienę, nieraz pojawia się konieczność przeprowadzenia poważniejszego zabiegu chirurgicznego – czy to w celu usunięcia zęba, czy nacinania powstałych wskutek zapalenia ropni.

Na czym polega chirurgia stomatologiczna?

stomatologiaWszystkimi tego typu zabiegami zajmuje się chirurgia stomatologiczna, zwana także szczękową. Przy okazji wykonywania zabiegów chirurgicznych konieczne jest podanie odpowiedniego znieczulenia, by zniwelować dolegliwości bólowe. Jego rodzaj i dawka ustalane są indywidualnie do pacjenta oraz planowanego zabiegu. Może to być zamrażanie, znieczulenie powierzchniowe, nasiękowe, przewodowe, śródwięzadłowe, a także bezigłowe, wtłaczane pod dużym ciśnieniem w postaci cieniutkiego strumienia, bez konieczności nakłucia. Znieczulenie powierzchniowe to najczęściej aerozol, żel lub maść – dla dzieci smakowa – często stosowane przed znieczuleniem igłowym, by zminimalizować ból i dyskomfort podczas ukłucia igłą. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii stomatologicznej można wymienić usuwanie zębów mądrości (ósemek). Zęby te wyrzynają się na samym końcu, gdzie ze względu na brak miejsca wyrastają poziomo lub wyrzynanie zostaje zatrzymane, dając dolegliwości bólowe.

zabieg stomatologicznyZabieg ten ma na celu usuniecie zęba i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Chirurgia szczękowa zajmuje się także resekcją wierzchołka korzenia, czyli usunięciem jego fragmentu, w którym znajduje się zmiana okołowierzchołkowa, a także podniesienie dna zatoki szczękowej, polegające na umieszczeniu substytutu kości, zapewniającego oparcie dla umieszczenia implantu. W chorobach przyzębia, po ekstrakcjach zębów lub usunięciu rozleglej torbieli oraz przed wszczepieniem implantów wykonuje się także zabieg sterowanej regeneracji kości, czyli uzupełnienia brakującej kości przy pomocy specjalnego materiału. Leczenie chirurgiczne przeprowadzane jest także w przypadku niektórych wad zgryzu, na przykład wysunięcia żuchwy, zwężenia szczęki lub zgryzu otwartego. Chirurg szczękowo-twarzowy odpowiada także za modelowanie brody i w innych zabiegach estetycznych obejmujących tę część twarzy.

Stomatologia szczękowa swoje zastosowanie znajduje zarówno w zabiegach medycyny estetycznej, jak i zdrowotnej. Każdy zabieg chirurgii szczękowej jest inwazyjny i musi być poprzedzony zastosowaniem odpowiedniego środka znieczulającego w dostosowanej do pacjenta dawce.