Domowy żel do dezynfekcji rąk

Płyn dezynfekujący

Na początku pandemii, gdy zakup mydła w płynie graniczył w wielu marketach z cudem, w internecie i telewizji pojawiły się rady, jak samemu wykonać domowy żel do dezynfekcji rąk z prostych codziennych składników, które w większości mamy w domu. Obecnie środków do dezynfekcji stale przybywa i są obecne we wszystkich sklepach oraz lokalach usługowych. Jednak mimo to warto wiedzieć i stale przypominać, jak w razie potrzeby zrobić własny żel.

Jak samemu wykonać własny płyn dezynfekujący?

Płyn do dezynfekcjiW dzisiejszych czasach płynów ochronnych nigdy za wiele. Podstawą takiego specyfiku jest oczywiście alkohol, około 75%. Nie opłaca się stosować większych ilości, gdyż nie zawsze daje to pożądany efekt. Wszelkie spełniające unijne normy płyny dopuszczone do obrotu zawierają mniej więcej takie ilości alkoholu. Dobrym przykładem jest Barbicide spray do dezynfekcji rąk. Oprócz tego potrzebne będą naturalne olejki, takie jak z oregano, które zawiera ma w swoim składzie tymol i karwakrol, mające właściwości antywirusowe i antybakteryjne. Kolejnym składnikiem jest olejek herbaciany, który chroni między innymi przed rozwojem grzybicy. Z kolei olejek lawendowy, oprócz tego, że działa przeciwbakteryjnie, zapewnia piękny zapach. Całość powinna bazować na żelu aloesowym, który, jak wynika z nazwy, odpowiada za żelową konsystencję, dzięki czemu łatwiej nakładać środek na skórę.

Płyn dezynfekującyZatem domowy żel antybakteryjny zrobimy z mieszanki mocnego alkoholu, olejku lawendowego, herbacianego i oregano oraz żelu aloesowego. Opcjonalnie dla wzmocnienia efektu lub zapachu możemy wykorzystać również inne olejki. Ważne, aby były one całkowicie nierozcieńczone i pozbawione domieszek. Żel warto przechowywać w małej buteleczce po oryginalnym żelu. Jest stosunkowo niewielki i ma dozownik, dzięki czemu łatwo się go otwiera i przechowuje. W nim również będziemy mogli odmierzyć właściwe proporcje każdego ze składników. Alkohol powinien zajmować 75% całej zawartości butelki. Do niego dodajemy po kilkanaście kropel każdego z olejków. Na końcu dolewamy żel aloesowy. Całość dokładnie mieszamy, najlepiej za pomocą szpatułki. Dobrze jest wstrząsnąć pojemnikiem przed każdym użyciem. W podobny sposób wykonamy również płyn do odkażania przedmiotów. W tym celu wystarczy żel zastąpić wodą, dzięki czemu środek uzyska bardziej płynną konsystencję i będzie zdatny do nakładania na powierzchnie wyposażenia domu.

Znaleźliśmy się w czasach, w których środków higienicznych nigdy dość. Jeśli dysponujemy odpowiednimi składnikami, zróbmy własny żel, który będziemy mieli zawsze pod ręką i którego skład będziemy znali najlepiej. Warto trzymać do w torbie i korzystać przed i po każdej wizycie w miejscu publicznym.