Jak często odwiedzać stomatologa?

stomatolog

Niemal każdy marzy o posiadaniu prostych i śnieżnobiałych zębów – w końcu społeczeństwo coraz bardziej dąży do perfekcyjnego wyglądu, a nie ma co ukrywać, że uśmiech jest bardzo ważny.

Dlaczego wizyta u stomatologa jest tak ważna?

stomatologIstnieje wiele domowych sposobów na dbanie o uzębienie, jednak zawsze przyjdzie moment, w którym będzie trzeba udać się do stomatologa lub dentysty. Jak mówi znane przez wszystkich przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć”, więc kontrolne wizyty są o wiele lepszym pomysłem niż tylko odwiedzanie specjalisty w momencie, gdy odczuwa się ból nie do zniesienia. Nie ma co ukrywać, że nie tylko dzieci obawiają się leczenia stomatologicznego. Bardzo wielu dorosłych na myśl o wizycie u dentysty od razu zaczyna się bardzo stresować. Niestety jest to często właśnie ich wina. Zamiast regularnych kontroli i odpowiedniego dbania o zęby ludzie to zaniedbują, a w momencie jak odczuwają ból i muszą przejść przez niezbyt przyjemne leczenie, obwiniają lekarzy. Dlatego, zamiast narzekać, bać się czy unikać dentysty, należy zacząć się regularnie kontrolować.

stomatologJak często powinno się odwiedzać dentystę? Dorośli powinni odbywać kontrole raz na pół roku. Dlaczego? Jest to taki czas, w którym nie powinna rozwinąć się żadna poważniejsza dolegliwość taka jak na przykład próchnica czy pojawienie się kamienia nazębnego, a nawet jeśli się pojawi, to będzie to wczesne stadium i będzie można od razu zacząć działać. Na kontroli brzeziny stomatolog sprawdzi całe uzębienie i będzie mógł doradzić, w jaki sposób dbać o zęby, by utrzymać je w tak dobrej kondycji lub co zmienić, aby efekty pielęgnowania uzębienia były jeszcze bardziej widoczne. Dzieci natomiast powinny odwiedzać profilaktycznie gabinet stomatologiczny nawet raz na trzy miesiące. Taka różnica wynika z tego, że maluchy posiadają słabszą mineralizację zębów i szybciej może u nich pojawić się próchnica niż u dorosłych. Częstsze kontrole mogą pomóc również zaoszczędzić sporo gotówki. Dlaczego? Kontrola bardzo często jest darmowa lub kosztuje naprawdę mało pieniędzy, leczenie niejednokrotnie wymaga kilku wizyt i potrafi pociągnąć za sobą dość konkretną sumę. Nie należy obawiać się wizyt u dentysty. Odpowiednie nastawienie jest kluczowe.

Jeśli chce się uniknąć przykrych sytuacji – czyli bardzo długiego i dość bolesnego leczenia – warto jest kontrolować swoje uzębienie regularnie, aby jak najszybciej wykryć nawet najmniejsze zmiany. Znalezienie jednego i sprawdzonego doktora będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ zaufanie ma duży wpływ na komfort podczas wizyt w gabinecie.