Jaki wpływ ma dieta na kolkę dziecka?

sposoby na kolkę

Z atakiem kolki z pewnością miał do czynienia każdy. O ile w przypadku starszych dzieci, młodzieży i dorosłych nie jest to bardzo bolesne, tak w przypadku noworodków i niemowląt, może wywoływać nieprzyjemne reakcje. Nagły skurcz jelit występuje u najmłodszych nawet kilka dni po urodzeniu. Objawy mogą występować częściej w okolicy pierwszego miesiąca życia i utrzymywać się nawet do trzeciego.

Sposoby na kolki u bobasów

sposoby na kolkęAby zniwelować ryzyko pojawiania się ataków kolki, warto by mama dziecka zwróciła szczególną uwagę na swoją dietę. Utrapienie związane z kolką zależne jest w dużej mierze od układu pokarmowego maluszka – a jak wiadomo, we wczesnym etapie rozwoju dziecka, w większości przypadków noworodki karmione są mlekiem matki. Oznacza to, że wszystkie wartości odżywcze, zarówno te niezbędne, jak i niepożądane trafiają do delikatnego żołądka dziecka. Na co zwrócić szczególną uwagę, by uchronić dziecko przed kolką? Polecane sposoby na kolkę to przede wszystkim wyeliminowanie z diety podejrzanych pokarmów, takich jak, chociażby mleko krowie. Wystarczy zrezygnować z tych produktów przez około dwa tygodnie i zaobserwować, czy objawy ustępują, czy też nie. Aby upewnić się, że to ten konkretny produkt negatywnie wpływa na samopoczucie dziecka, wówczas warto po ustaniu objawów ponownie przywrócić go do diety na jeden dzień i zaobserwować zmiany.

sposoby na kolkęNależy również pamiętać, aby przesadnie się nie objadać – zbyt dużo, różnego rodzaju pokarmu i jego składników odżywczych może negatywnie wpłynąć na organizm maluszka. Zachowywanie regularności w podawaniu posiłków oraz układaniu dziecka do snu również może mieć wpływ na zmniejszenie częstotliwości pojawiania się kolki. Nie powinno karmić się dziecka, kiedy to płacze lub jego oddech jest przyspieszony – może to spowodować dostarczenie do organizmu zbyt dużej ilości powietrza, które spowoduje wywołanie kolki. Kluczową zasadą w profilaktyce związanej z kolką jest zachowanie spokoju – najlepiej karmić i uspokajać dziecko wyłącznie wtedy, kiedy jest się zrelaksowanym. Zapobieganie powstawania kolki jest bardzo ważne – można to robić, chociażby przez poklepanie dziecka po pleckach po posiłku (aby mu się odbiło) lub wyeliminowanie negatywnych czynników oraz atmosfery towarzyszącym podczas karmienia maluszka.

Niemniej jednak nawet stosowanie się do wszystkich zaleceń może nie uchronić dziecka przed atakiem kolki. Aby się na niego przygotować, warto zaznajomić się z metodami uśmierzenia bólu w czasie kolki jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów.