Powody zwyrodnień stawów kolanowych u sportowców

zwyrodnienie stawów kolanowych

Coraz więcej młodych ludzi cierpi na schorzenia kolan. Zjawisko to bardzo często występuje u sportowców, np. kolarzy lub członków drużyn piłki nożnej – specyfika tych dyscyplin wpływa na znaczne obciążenie stawów kolanowych. Choroby i urazy kolan występują także na tle zwyrodnieniowym, często pojawiając się po urazach i kontuzjach, takich jak naciągnięcia czy naderwania mięśni.

Zwyrodnienia stawów a trening

zwyrodnienie stawów kolanowych Częstość pojawiania się tego rodzaju schorzeń jest wyższa również u pacjentów po operacjach stawu skokowego. Zbadać kolano można między innymi poznając jego siłę mięśniową za pomocą dynamometrów izokinetycznych. Częste zwyrodnienia stawów kolanowych to choroba cywilizacyjna, która jest efektem m.in. otyłości czy siedzącego trybu życia. Prawie połowa zmian tego typu jest wywołana starzeniem się organizmu, jednak pozostała część to wynik przebytych urazów i obciążeń, a te często dotyczącą osób aktywnych. Zwyrodnienie stawów kolanowych u sportowców jest zazwyczaj wynikiem braku leczenia kontuzji więzadeł i łąkotek. W ich wyniku powierzchnia stawu szybciej się ściera, doprowadzając do degeneracji. Uszkodzone lub złamane mogą być również chrząstki oraz kości, przez co zdrowe tkanki są obciążone działaniem nadmiernych sił.

zwyrodnienie stawów kolanowych Schorzenia stawów często spotykają okazjonalnych sportowców, którzy bez przygotowania i rozgrzewki nadwyrężają swój organizm. Niezwykle obciążające dla kolan jest np. bieganie – wiele osób, które dopiero zaczyna uprawiać sport, bierze się za nie, nie wiedząc o tym, że na start lepiej wybrać coś mniej intensywnego, np. długie spacery. Jest to poważny problem dla osób otyłych. Wielu specjalistów uważa, że biegacz nie powinien ważyć więcej niż 85 kg, ponieważ wysoka masa bardzo obciąża stawy kolanowe. Najlepiej rozpocząć od diety odchudzającej i uprawiać rekreacyjny sport, a dopiero później intensywnie biegać. Przed joggingiem niezwykle ważna jest rozgrzewka, która ma na celu przygotować mięsień dwugłowy i czterogłowy uda, dzięki czemu staw kolanowy będzie mniej obciążony. Ważna jest także technika – najlepiej unikać szybkiego zbiegania z górki, ponieważ to najbardziej obciąża kolano. Zwyrodnienia stawów kolanowych są wynikiem siedzącego trybu życia, otyłości, a także nieregularnego uprawiania sportu.

Osoby aktywne często są narażone na kontuzje, które – nieleczone – wywołują również zwyrodnienia stawów. Niezwykle popularne bieganie, pomagające m.in. w zwalczaniu otyłości, wymaga odpowiedniej techniki oraz przygotowań. Nie wolno zapominać o rozgrzewce i o tym, żeby nie obciążać zbytnio stawów przy zbieganiu z górki, szczególnie na początku przygody z joggingiem.