Psychiatra dziecięcy – czym się różni od psychologa?

dziecko

Niejednokrotnie bywa tak, że świat przytłacza człowieka. Ciężko jest dorosłemu poradzić sobie ze swoimi problemami. Niestety często pocieszenie znajduje się w alkoholu lub lekach uspakajających. Skoro dorośli nie potrafią sobie czasem poradzić, to jak ma to zrobić dziecko? Jest mu jeszcze trudniej.

Psychiatra czy psycholog – kogo wybrać?

dzieckoNie zawsze chce ono rozmawiać z rodzicem czy nauczycielem. Zamyka się w sobie i stara się niczego nie pokazywać. To bardzo ważne, aby opiekun zauważył, że pojawiły się jakieś problemy i spróbował pomóc. W momencie, gdy zauważa się jakikolwiek problem i nie jest się w stanie samemu pomóc dziecku, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Najtrudniej jest zawsze podjąć ten krok i przyznać się przed samym sobą, że albo osobiście się potrzebuje pomocy, albo dziecko musi ją otrzymać. Wizyta u lekarza nie jest niczym złym, a może przynieść tylko pozytywne skutki. Psychiatra dziecięcy Łódź bardzo często jest mylony z psychologiem. Czym się różnią? Czym zajmuje się psychiatra? Na początku należy zdać sobie sprawę, że psychologia i psychiatria to zupełnie dwie różne dziedziny. Psychiatra ma wiedzę na temat zakresu funkcjonowania i budowy ludzkiego ciała. Wie wszystko o mózgu i układzie nerwowym. Nim przystąpi do leczenia, musi odbyć odpowiednią praktykę na oddziałach psychiatrycznych.

dzieckoPsychiatra jako jedyny może wypisywać zwolnienia lekarskie, zapisywać leki, a także dawać skierowanie do szpitala czy na terapie – psychologowie czy psychoterapeuci nie mają takiej możliwości, ponieważ nie są lekarzami. Jeśli istnieją obawy, że lekarz opowie komuś o problemach, jakie usłyszy w swoim gabinecie, należy się ich pozbyć – psychiatrę obowiązuje tak jak każdego innego lekarza, przestrzeganie Kodeksu Etyki Lekarskiej. Głównym zadaniem lekarza jest zdiagnozowanie zaburzeń psychicznych. Kiedy należy skorzystać z pomocy psychiatry? Przede wszystkim wtedy, kiedy zauważy się u siebie zmiany nastroju, wycofywanie się z towarzystwa, izolowanie od ludzi. Gdy przez większość czasu towarzyszą takie uczucia jak samotność, bezradność czy przygnębienie – może mieć na to wpływ jakaś sytuacja życiowa, np. śmierć bliskiej osoby czy utrata pracy. Warto też poprosić o pomoc, gdy odczuwa się, że jest się ciągle atakowanym i również chce się atakować innych. Każda próba samookaleczenia czy myśli samobójcze również są powodem do wizyty u psychiatry.

Najważniejsze jest to, aby jak najszybciej udać się d psychiatry, ponieważ jeśli będzie w stanie zdiagnozować zaburzenie we wczesnym stadium, istnieje większa szansa na wyleczenie. Wizyta u specjalisty nie jest niczym złym i nie należy się jej obawiać. Lekarz nie potraktuje chorego jak kogoś gorszego, nie wyśmieje jego problemu ani go nie oceni. Pozwoli dobrać odpowiednie leki do choroby, która wystąpiła.